Latgales dati

1919. gada 3. oktobris

Latvijas brīvības cīņu gaitā 3. Jelgavas kājnieku pulks (komandieris kapteinis Jēkabs Osvalds Dombrovskis), izvietots Daugavas kreisajā krastā no Līvāniem līdz Kazimirišķiem (mūsdienās apdzīvota vieta Ilūkstes novada Pilskalnes pagastā) forsēja agri no rīta Daugavu pie Cardrades (Jersikas) un Jadvigovas un pēc sīvas cīņas vakarā, 6.30. ieņēma Līvānus un Cargrades (Jersikas) staciju, kuru aizsargāja bruņuvilciens. Iegūts pretnieka 3 collu (7.62 cm) lielgabals.
3. oktobris turpmāk bija 3. JKP svinama diena Līvānu kaujas piemiņai pulka kapelmeistars virsleitnants Ernests Vilhelms Kuškevics /1889-1981/ sakomponēja uvertīru "Trešais oktobris". Daugavas motīvs bija arī 3. JKP pulka dziesmā "Cel man par Daugavu". Pulka karogā attēlota uzlecošos saules staros tautasmeita, kas aicina jaunekli pārcelt viņu pār Daugavai.
Kaujas par Līvāniem kopumā ilga 3 mēnešus (augusts - oktobris). Kaujas skats ar Daugavas forsēšanu attēlots mākslinieka un kapteiņa Herberta Mangolda lielformāta gleznā.
Latvijas armija Latgalē ienāca jau 1919. gada 5. jūnijā, kad tika ieņemta Krustpils.
Cīņās par Līvāniem un Cargradi piedalījās arī landesvēra vienība, kura 22. oktobrī bija spiesta atstāt Cargradi un atkāpties uz Šlosbergas muižu.
11. novembrī landesvēra vienība uzbruka ienaidniekam un aizdzina to līdz Nīcgales stacijai. Virspavēlniecības štāba ziņojumā Nīcgale bija 25 verstis no Daugavpils (mūsdienās 35 km). Četrās vietās tika saspridzināts dzelzceļs, tāpēc pretnieka bruņuvilciens cieta katastrofu. Pretnieks zaudēja 60 kareivjus. 90 tika sagūstīti.
1938. gada 30. augustā atklāts piemineklis Krustpils Kapeles kapos kritušajiem 4. Valmieras kājnieku pulka kareivjiem kaujā pie Dubnas 1919. gada 26. augustā.
Ģenerālis J. Balodis, toreiz divīzijas komandieris un cī`bu dalībnieks par Līvānu ieņemšanu: "Pasākums izdevās ar (samērā) maziem zaudējumiem un 3. okt. 1919.g. mēs ieņēmām Līvānus un pavirzījāmies uz priekšu".

Atsauces
  • Blaževičs, I. “3. JELGAVAS KĀJNIEKU PULKA FORMĒŠANA UN LIKVIDĒŠANA.” Daugavas Vanagu mēnešraksts, 1999. 1. novembris.
  • “Kā atbrīvoja Līvānus.” Latgales Vēstnesis. 1936. 2. oktobris.
  • “3. Jelgavas pulka gada svētki.” Latvijas Sargs. 1925. 15. augusts.
  • “Jaunākās ziņas.” Jaunākās Ziņas. 1919. 4. oktobris.
  • “Jaunākās ziņas.” Jaunākās Ziņas. 1919. 12. novembris.
  • “Ģenerāļa Jāņa Baloža atmiņu fragmenti par Brīvības cīņu periodu [1.].” https://www.historia.lv/biblioteka/generala-jana-baloza-atminu-fragmenti-par-brivibas-cinu-periodu-1 (03.04.2019).