Latgales dati

1944. gada 1. novembris

Padomju Savienības Iekšlietu Tautas komisariāta (IeTK) (krievu: Народный комиссариат внутренних дел, НКВД (NKVD)) ieksējais karaspēks uzsāka operāciju Abrenes apriņķī pret Sarkanās armijas dezertieriem un pretestības kustības dalībniekiem. Karaspēka apakšvienības izvietojās šādi: 1. bataljons Tilžā, bet 3. bataljons un visas palīgvienības – Kārsavā. savukārt pulka štābs atrada mājvietu Šķilbēnu vecās muižas ēkās. Soda ekspedīcijas gaita atspoguļota karaspēka komadieru atskaitēs (1944.gada 1.novembris-1944.15.decembris).
Bija aizturēti vismaz 368 cilvēki, no kuriem 142 tika atzīti par “bandītiem”, dezertieriem, izvairījušamies no iesaukuma vai viņu atbalstītājiem, bija nogalināti deviņi “bandīti”, no kuriem pieci krita kaujā, bet četri tika nosisti pēc aizturēšanas. Savukārt no padomju okupācijas režīma puses cīņās ar nelegālistiem bija krituši astoņi NKVD iekšējā karaspēka karavīri. Bez tam partizāni uz aizdomu pamata par nodevību vai simpatizēšanu padomju okupantiem bija nogalinājuši četrus vietējos iedzīvotājus.
Ja rēķina pēc okupantu datiem, ka abrenes apriņķī no iesaukuma izvairījās vai dezertēja ap 1500 cilvēku, tad šīs čekas operācijas bija aizķērušas tikai nelielu daļiņu no šiem vīriem. Joprojām liela daļa nelegālistu dzīvoja samērā brīvi un bezrūpīgi.

Atsauces