Latgales dati

2018. gada 25. februāris

Jau desmito reizi apkopoti un godināti spilgtākie un nozīmīgākie sasniegumi latgaliešu kultūrā pagājušā gada griezumā. Šajā reizē balvas pasniegtas 18 nominācijās kategorijās “Sabiedrība un kultūra“, “Literatūra“ un “Mūzika“.

PATEICĪBA PAR MŪŽA IEGULDĪJUMU

Pirmo reizi Latgaliešu kultūras gada balvā “Boņuks“ par ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tiks godināts kāds no trimdas latgaliešiem – tas būs Vācijā dzīvojošais dzejnieks, publicists, filozofs, prozaiķis, literatūrkritiķis, pedagogs, mākslas zinātnieks un sabiedriskais darbinieks Alberts Spoģis.

Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks“ jubilejas reizē ar pateicību ar padarīto latgaliešu kultūras attīstībā balvu saņems arī valodniece, filoloģijas doktore, skolotāja un sabiedriskā darbiniece Lidija Leikuma.

Kategorija SABIEDRĪBA UN KULTŪRA

Nominācijā "Gada cilvēks kultūrā 2017" apbalvojumu saņēma režisors un latgaliešu kultūras aktīvists Viesturs Kairišs.

"Gada notikums 2017" - 4.pasaules latgaliešu saiets "Latgales simtgades kongress".

“Latgales simtgades kongress” bija lielākais notikums, kas izskanēja visā Latvijā saistībā ar latgaliešu valodu un latgaliešu kultūrvēsturi. Šis pasākums deva iespēju atklāti runāt par latgaliešu valodas un Latgales turpmākās attīstības jautājumiem.

Nominācijā "Par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē" balvu ieguvis notikums latgalisko vērtību iekļaušana Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā.

2017. gada decembrī tika apstiprināts pirmais Nacionālais nemateriālā kultūras mantojuma saraksts, vairums tajā iekļauto vērtību nāk no Latgales. Sarakstā iekļauta psalmu dziedāšana Ziemeļlatgalē (iesniedzējs: Balvu novada pašvaldība); dziedāšana ar pusbalsu (iesniedzējs: Balvu novada pašvaldība); Latgales mazo bundziņu - bubyna spēles tradīcija (iesniedzējs: biedrība “Skaņumāja); Mirušo ofīcija (saļmu) izpildīšanas prakse Vaboles un Līksnas pagastos (iesniedzējs: Daugavpils novada pašvaldība).

Par 2017.gada "Amatnieku/saimnieku" nosaukts Rīgas kebabnīcas "Ausmeņa Kebabs" saimnieks Valters Murāns.

Līdz ar "Ausmeņa Kebabs" Rīgas filiāles atklāšanu, galvaspilsētā ir parādījusies nozīmīga latgaliskās alternatīvās kultūras saliņa. Tā ir kļuvusi par populāru satikšanās vietu, jo īpaši jauniem cilvēkiem un ģimenēm. Tur skan latgaliešu valoda, mūzika un arī ēdienkarte lasāma latgaliski.

Par "Gada sniegumu vizuālajā mākslā" balva pasniegta Annelei Slišānei par projektu #100dečiLatvijai.

Noausto deķu autore Anna Slišāne ir tekstilmāklsiniece, kas uzskata ka “aušana ir dzīve. Domāšanas veids. Dzīves filozofija”. Annele sociālajā portālā www.facebook.com 2016.gadā ir uzsākusi sociālo projektu, ka pamatā ir radoša, netradicionāla ideja – Latvijas dzimšanas dienā uzdāvināt 100 deķus, kas katrs austs no sava materiāla un papildināts ar stāstu par to.

Par "Gada sniegumu audiovizuālajā mākslā" atzīts Latvijas Radio Latgales studiju stāstu cikls "Latgales kongress. 10 stāsti".

Desmit stāstu garumā Latvijas Radio 1 un Latvijas Radio 4 skanēja Latgale studijas veidota rubrika “Latgales kongress. 10 stāsti. Rubrika bija veltīta 1917.gada 9. un 10.maijā (pēc vecā stila 26. unn 27.aprīlī) Rēzeknē notikušā Latgales latviešu pārstāvju sanāksmei.

Par "Gada sniegumu skatuves mākslā" atzīta koncertizrāde rakstiem un skaņai "Latgales gredzens".

2017. gada 22. aprīlī Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē notika Latvijas simtgades koncertcikla atklāšanas koncerts. Tautas dziesma un Svētie Raksti, etnomūziķi un priesteri, dzīvās balsis un arhīvu ieraksti... latgaliešu gars, kas paslēpts cilvēkos, to pieredzē, dzīvesziņā.

Apbalvojums "Par latgaliešu valodas popularizēšanu" pasniegts bankai "Citadele" par latgaliešu valodu bankomātu lietotnēs.

2017. gadā banka “Citadele” klientiem savos bankomātos kā vienu no valodām iekļāva latgaliešu valodu. Banka “Citadele” izvēlējusies bankomātā uzstādīt latgaliešu valodu, domājot par klientiem, kuriem arī ikdienā ir svarīga latgaliskā identitāte.

Kategorija LITERATŪRA

Nominācijā "Labākais izdevums/grāmata" apbalvotas Ilga Šuplinska, Līga Rundāne, Aelita Andrejeva ar grāmatu "Gostūs pi Boņuka. Stuosti bārnim par Latgolu".

Bērnu grāmatā īsi un koncentrēti var uzzināt par Latgali – ģeogrāfiju, notikumiem, tradīcijām un daudz ko citu.

Nominācijā "Labākais sniegums literatūrā" apbalvots literāts Raibīs ar dzejoļu krājumu "Pistacejis".

Līdz šim multimākslinieks un literāts Raibīs (Oskars Orlovs) daiļliteratūrā pieteicis sevi kā prozaiķis, 2011.gadā debitējot ar stāstu krājumu “Pyrma syltī” un 2015.gadā izdodot savu otro stāstu krājumu “Zalta tesmini”. Dzejas krājums latgaliešu valodā “Pistacejis” turpina Raibajam tik ļoti tīkamo intelektuālo spēļu (arī vārdu spēļu) tradīciju.

Savukārt žūrijas specbalvu kategorijā “Literatūra” saņēma Maruta Latkovska ar Kārļa Skalbes pasakas "Kaķīša dzirnavas" latgaliskojumu "Kačeiša patmalis".

Kategorija MŪZIKA

Nominācijā "Gada debija mūzikā" apalvota hiphopa apvienība “Latgalīšu Reps”.

2017.gadā uz latgaliešu mūzikas skatuves sevi pieteica hiphopa apvienība“Latgalīšu Reps”, kļūstot ne tikai par latgaliešu, bet arī latviešu mūzikas sensāciju. Dziesmas “Skots pa lūgu” fragments izmantots arī filmā “Ar putām uz lūpām. Bez šīs dziesmas “Latgalīšu Reps” 2017.gadā izlaida vēl trīs dziesmas. Apvienībā darbojas Ivo Grigalis un Didzis Kozlovs.

Par "Labāko sniegumu akadēmiskajā mūzikā" apbalvots komponists Rihards Dubra - oratorija "Marija".

Par godu Latgales kongresa 100. gadadienai komponists-mistiķis Rihards Dubra uzrakstījis jaunu lieldarbu – oratoriju “Marija” etnodziedātājām, jauktam korim, ērģelēm un orķestrim, pirmatskaņojumu piedzīvojusi "Gorā" 2017. gada 4. maijā.

Partitūras anotācijā autors raksta, ka oratorijas teksts veidots no katoļu lūgšanu grāmatas dziesmu tekstiem, kas veltīti Dievmātei, kuras tēls, viņaprāt, nesaraujami saistīts ar Latgali un arī visu Latviju – Māras zemi. Oratorijas teksts strukturēts četrās daļās – “Lūgšana”, “Dzimšana”, “Ciešanas” un “Cerība”, taču kopumā jaundarbs ir vienlaidus monolīts lējums.

Par "Labāko sniegumu tautas mūzikā" apbalvotas "Tautumeitas" ar koncertdarbību un albumu "Lai māsiņa rotājās".

"Tautumeitas" ir tradicionālās mūzikas grupa, kas radusies 2015.gadā un apvieno sešas dalībnieces. 2017.gads ir bijis spilgts grupas radošajā darbībā – uzstāšanās “Boņuks 2016” un “Laiks Ziedonim” ceremonijās, vērienīgā koncerttūrē kopā ar grupu “Auļi” apceļojušas Latviju, piedalījušās šovā “X-faktors”, kā arī piedalījušās citos pasākumos kā Latgalē (Latgaliešu valodas nakts, Mākslas pikniks Lūznavā u.c.), tā arī citviet Latvijā, vienmēr koncertos dziedot arī latgaliski, kas grupas repertuāra neatņemam sastāvdaļa.

Labākais sniegums alternatīvajā mūzikā 2017.gadā - apvieneiba "Latgalīšu Reps" ar koncertdarbību, dziesmām un videoklipiem.

Par “Labāko sniegumu šlāgermūzikā” apbalvota grupa “Galaktika” ar koncertdarbību un albumu “Sirds vēl tic”.

Labākais mūzikas video 2017.gadā - Latgalīšu Reps "Skots pa lūgu".

Nominācijā "Labākais sniegums pop/rock mūzikā" apbalvota grupa "Bez PVN" ar koncertdarbību un dziesmu un videoklipu "Golds iz ustobys".

Atsauces