Latgales dati

1913. gada 27. jūlijs

1913. gada 14. jūlijā pēc vecā stila
Sarīkojumu organizēja vietējā ugunsdzēsēju biedrība. Tika izrādītas divas lugas - krieviski "Predloženije" un latviski "Zagļi". Iespējams, ka tā bija R. Blaumaņa luga, kas uzrakstīta 1890. gadā un tolaik plaši spēlēta Latvijā.
Aktieri - J. Pabērzs (Ješka), V. Barkāns (Korklans), P. Lazdāns (Piters), J. Saliniks (vai Jānis Salenieks?) (Noraniks) un J. Mukons (žeids), Konstance Girda (Ilze); V. Pudāne, Jermolovičs (vai Jānis Jermolovičs?), Losovskis.
Sarīkijumā dziedāja baznīcas koris Girdas vadībā, spēlēja mūzika, notika dejošana un rakešu šaušana. Sarīkojumu apmeklēja ap 500 cilvēki.
Vai tas bija pirmais teātris Kalupē? Bija ziņas, ka lauksaimniecības biedrība 1909. gadā gatavojās iestudēt komēdiju "Dzeivais myrūņs". Izrāde nav notikusi pasākuma aizlieguma dēļ. Gubernatora rīkojuma oficiālais cēlonis - Kalupes pagasta parādi.
Sarīkojums izsauca domu apmaiņu tā laika laikrakstā "Jaunas Zinias", jo sarīkojuma laikā it kā izcelušies strīdi. Vēlāk tika skaidrots, ka ugunsdzēsēju biedrība pēc teātra izrādes no apmeklētājiem vēlējās iekasēt vēl vienu ieejas maksu par piedalīšanos turpmākajā vakara sarīkojumā. Iebildumus cēluši aktieri Barkāns un Pabērzs, apteicotiem kuriem papildmaksa netika iekasēta.

Atsauces
  • “Kolups.” Drywa. 1913. 30. jūlijs.
  • Vīns nu artistim. “Veļ par teatra vokoru Kalupā.” Jaunas Zinias. 1913. 8. augusts.
  • “Kolups.” Drywa. 1909. 25. junijs.