Latgales dati

1920. gada 11. marts

Tā guva vislielākos panākumus Satversmes sapulces vēlēšanās, kas startēja ar 11. numuru un tāpēc bieži saukta par vienpadsmitniekiem.
To sauca arī par "centriniekiem", jo partijas pārstāvjiem piederēja muižu centri, dzirnavas un citu labumus.
Savienības (partijas) pirmā konference notika 1920. gada 21.-22. augustā, kas sakrita ar arhīskapa A. Springoviča konsekrāciju. Tāpēc konference nebijusi labi apmeklēta.
Satversmes sapulcē ievēlēti 17 partijas pārstāvju, kas bija lielākā Latgales politiskā pārstāvniecība. Partijas "lokomatīves" bija Ontons Laizāns, Juris Pabērzs, Jezups Kindzuls.
1. Saeimas vēlēšanās 1922.gadā ieguva tikai vienu vietu - par deputātu ķluva Vladislavs Rubulis. Vēlētāji nebija apmieriņati ar partijas politiku zemes jautājumā. V.Rubulis izdeva mērena virziena laikrakstu "Latgalīts".
2. Saeimas darbības laikā (1926) no partijas izstājās radikālāk noskaņotie darbinieki Jura Pabērza vadībā, kuri 1926. gada 8. augustā izveidoja Latgales progresistu grupējumu.
Latgales Zemnieku savienības piemēru minēja publicists E. Blanks darbā "Latviešu demokrātija un viņas vadoņi" (1932). Viņš atzīmēja, ka savienībai Saeimā palika tikai viens deputāts. Bet tas vieninieks varot būt nozīmīgāks nekā korumpēta partijas grupa.

Atsauces
  • Pabērzs, J. “Zemniku partijas pyrmo konference.” Latgalīts. 1920. 26. augusts.