Latgales dati

1906. gada 21. janvāris

Šajā datumā preses ziņa pēc vecā stila
Līksnas pagastā dragūni jau ieradušies pirms nedēļas. 60 karavīri apmetušies Vaboles muižā un tik pat arī Ķirupē, kur Iedzīvotājiem pavēlēts nodot ieročus, jānomaksā nodoklis naudā, netraucēt ebrejam turpināt izcirst mežu pēc agrākās vienošanās ar grāfu Plāteru - Zībergu. Prasību neizpildīšanas gadījumā pielietošot spēku.
Līdz tam karavīri bija Vārkavas pagastā, kur esot nogalināti divi iedzīvotāji, notikušas pēršanas, laupīšanas un māju inventāra demolēšana.
Ap 12. janvāri policija brīdināja līksnieši un aicināja izpildīt prasības līdz kazaku ierašanās.
Ap janvāra vidu kazaki sāka zemnieku sodīšanu. Augšgaliešu solas vīrieši noslēpušies mežā, mājās palikušās meitenes tikušas izvarotas ([..] ar zubynim porgrīze drēbes un izdarejuši kauna dorbus [..]).
15. janvārī karavīri ieradušies Vaikuļānos. Tur tika smagi piekauti un spīdzināti vietējie zemnieki. Viņu vaina esot telefona līnijas nojaukšana un bērzu izciršana.
Dragūni ieradās arī citās Līksnas apdzīvotajās vietās - Kalnišķos, Gančevskos, Mīšteļos, Vērdiņos, Drancišķos. Salaupītās zemnieku mantas zaldāti aizveda uz Ķirupes muižu un izpārdeva.

Atsauces
  • “Nu Leiksnas pogosta.” Gaisma, Pēterburga. 1906. 21. janvāris.
  • “Zinias nu dzimtenis.” Gaisma, Pēterburga. 1906. 26. janvāris.
  • “Asinigas dīnas Dvinskas apriņķī.” Gaisma, Pēterburga. 1906. 26. janvāris.