Latgales dati

1914. gada 4. marts

1914. gada 4. marts pēc veca stila
Laikraksta "Latviešu Avīzes" ziņa, ka Daugavpils turīgākie savākuši 1 miljonu rubļu universitātes atvēršanai. Pilsētas vadība gatava atvēlēt zemes gabalu ēkas celtniecībai. Par pasākumu interese ir arī latviešiem, kuri tagad jāapmeklē universitātes Tērbatā, Pēterburgā un Maskavā.
1914. gada 28. martā pēc vecā stila
Laikraksts "Dzimtenes Vēstnesis" raksta par vairāku Krievijas rietumu pilsētu vēlmēm dibināt augstskolas (Minska, Vitebska, Daugavpils). Rietumu apgabalā (tag. Latvija, Lietuva, Baltkrievija) dzīvojot ap 17 miljonu iedzīvotāju, bet kuriem kopš 1833. gada (poļu sacelšanās) nav augstskolas. Pazīstamā Viļņas universitāte (1578-1833) ir slēgta.
Valsts Domē jautājums izraisa dziļas poļu un krievu deputātu diskusijas. Tas pastiprinot izredzes atklāt augstskolas mazākās pilsētās, kurām ir izdevīgs ģeogrāfiskais stāvoklis.
Baltkrievijas pētnieks Busel E. (2013): Par pirmo augstskolu Vitebskas guberņā jāuzskata 1911. gadā dibināto Maskavas arheoloģiskā institūta Vitebskas nodaļu. Jautājums par universitāti guberņā ticis cilāts kopš 1904. gada.
Baltkrievu pētnieki (2009) akcentē Vitebskas sabiedrības un amatpersonu centienu dibināt pie sevis universitāti. "Daugavpils variants" netiek minēts.

Atsauces