Ielikts pamatakmens Rēzeknes viesnīcai
1939. gada 5. novembris
Zemes gabals nopirkts no Vasiļakova un Farmakova. Bija plānotas telpas arī Armijas ekonomiskajam veikalam, bet to īstenot neļāva ierobežotais zemes gabals. Būvlaukuma ierīkošanai bija paredzēts nojaukt apkārtējos namus. Vienā no nojaucamajām ēkām atradās Balanovu ģimenes konditorejas veikals, savukārt otrajā trīsstāvu mūra namā darbojās dažādi preču veikali (tajā skaitā Monesa Tafelšteina elektroinstrumentu, velosipēdu un ieroču tirgotava). 1939. gada aprīlī sākās iepriekš minēto būvju demontēšanas darbi.
Ceremonijā piedalās Latvijas kredītbankas direktors Andrejs Bērziņš. Būvlaukums izraudzīts Satiksmes un Upes ielas krustojumā (citos avotos norādīts Atbrīvošanas un Vienības ielas stūris). Vietējā presē pausts uzskats, ka izvēlētā vieta ir pārāk trokšņaina, tāpēc viesnīca jābūvē bijusā kinoteātra "Diāna" vietā, blakus Zemes bankas namam. Viesnīcas projekta autors Aloizijs Borbals. Trīsstāvu ēkā paredzēts iekārtot 25 numurus. Cer pabeigt 1940. gada septembrī. Tā bija pēdējā no piecām jaunceļamajām viesnīcām provincē (Rēzekne, Jelgava, Cēsis, Valmiera, Rūjiena), kas paredzētas celt sakarā ar 12. Vasaras Olimpiskajām spēlēm Helsinkos (nenotika).
Būvdarbus veica būvuzņēmējs H.Liepiņš. Griestu montāža izmantotas nevis no ārzemēm ievestās dārgās metāla sijas, bet gan Latvijā, akciju sabiedrībā "Ķieģelnieks", ražotie dobjķieģeli ar stiegrojumu no Liepājas drāšu fabrikas apaļdzelzs. Pirmā dobjķieģeļu partija nosūtīta 1940. gada sākumā tieši Rēzeknes viesnīcas celtniecībai.
1940. gada decembrī bijusi uzbūvēta līdz jumtam. 1940. gadā būvdarbi aizkavējušies. 1941. gadā celtniecības darbi pārtraukti, jo celtniekiem - 17. būvkantorim sakrājušie lieli parādi. 1944. gadā nepabeigtā jaunbūve tika sabombardēta.
Ir ziņa no Latvijas PSR Augstākās Padomes IV sesijas, ka viesnīcas būvdarbus paredzēts pabeigt 1949. gadā. Vēlākajos padomju varas gados ēka tika pārbūvēta.
1960. gados viesnīcas nosaukums bija „Latgale”, viesnīca bija atvērta līdz 1993. gadam, pēc rekonstrukcijas viesnīca apmeklētājiem tapa pieejama 2005. gadā ar nosaukumu „Kolonna Hotel Rēzekne” un restorāns „Rozālija” (Brīvības iela 2).
Atsauces
- “Liks pamatus jaunceļaai Rēzeknes viesnīcai.” Daugavas Vēstnesis. 1939. 29. septembris.
- “Rēzeknē uzsāks jaunās viesnīcas būvi.” Daugavas Vēstnesis. 1939. 17. jūlijs.
- “Gulda pamatakmeni Rēzeknes viesnīcai.” Jaunākās Ziņas. 1939. 6. novembris.
- Strods, K. “No Rēzeknes viesnīcas vēstures lappusēm.” http://rezekne.today/rezeknes-viesnicas-vesture/?lang=lv (21.10.2017).
- Strods, K. “Nu Rēzeknis vīsneicys viesturis puslopu.” https://www.lakuga.lv/2017/02/10/nu-rezeknis-visneicys-viesturis-puslopu/ (16.02.2024).